Peking vás vítá

30. července 2006 v 23:42 | Cara
5 panáčků vesele skotačí na obrazovce, spolu s davem na vás zírá v supermarketu nebo se směje z plechovek piva. Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying a Nini je zkrátka bezva fungující parta sympatických šašků. A jména? Nezdvojené slabiky dají dohromady heslo: Peking tě vítá! Čili Bei Jing Huan Ying Ni. Ale ještě schází dva roky, než ta největší olympiáda vypukne a svět opět objeví Čínu. A tak máme čas se podívat, kam se budou v roce 2008 sunout davy zvenku i zevnitř. (většina Číňanů, kteří mi o OH 08 ´povídali, stále věří, že se tam podívají) Ani výzkumy veřejného mínění nebylo asi třeba moc upravovat a já uváděným 95% lidí podporující myšlenku OH věřím. Lidové názory samozřejmě stojí při čínských sportovních hvězdách a těší se, že ukážou světu Čínu, jakou ten svět ještě neviděl. A tak si obyvateé Pekingu mohou nyní zdarma otestovat svou "olympijskou" angličtinu, abz nebylo během her nějaké nedorozumění.
Vláda a jí vedené masy nenechávají nic náhodě a v Číně asi není místo prosté loga sportovního svátku.
Už v roce 2001 si mohl kamarád Honza Nádherný zakoupit zlatou (proč se žinýrovat, že?) medaili s vlastním jménem a s nápisem Beijing 2008. Škoda, že mu byla ještě v Číně ukradena a asi si bude muset jet pro novou. Již řadu let vychází časopis s nemystickým názvem Beijing 2008. Nedávno proběhl čtvrtý ročník kulturního festivalu Beijing 2008 a tak dále. Dokonce i v době ZOH v Turíně referovalo čínské
"ao lin pi ke" většinou k hrám pekingským. Akcie již dobře zavedené značky Beijing 2008 mohou v klidu stoupat a diváci a novináři mohou začít šetřit.
Na severním předměstí se buduje dnem i nocí a dva hlavní stadiony jsou již hotovy. Do komplexu jsem bohužel vpuštěn nebyl a tak jsem se jako časný olympijský turista musel spokojit se suvenýry v supermarketech. Disk se již do batohu nevešel a sprinterský šampión panda se mi nezdál dost antický. A tak se asi budu muset napřesrok do Pekingu rozjet zas. Anebo do Hong Kongu, kde se bude skákat na koních, Qingdaa (jachty) Tianjinu, Šanghaje, Shenyangu či Qinhuangdaa (fotbal) abych mohl s ostatními říci: "Jsou to krásné hry, dobře jste to připravili, kluci!" Protože oni to tam připraví rozhodně dobře.
Cara
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tom Tom | Web | 15. srpna 2008 v 12:20 | Reagovat

Taky se můžete dívat na Peking přes internet, klik na odkaz web

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama