Qi Xi

31. července 2006 v 22:14 | Cara
Jestli máte doma vola, nebijte ho moc často. Klidně to totiž může být reinkarnace vašeho známého nebo převtělený bůžek, který vám může prokázat cenné služby. Tak jako kdysi prostý sirotek Niulang měl volíka, který mu poradil, ať se jednou vypraví na pastvu k jezírku. A pastva to byla opravdu bohatá, hlavně pro mládencovy oči, před nimiž se v rouše Evině koupalo sedm sester Nefritového císaře, který v mýtických dobách vládl Říši středu. No a mládenec veden vášní zcizil svršky božích žen a čekal, co se z toho vyklube. Nejmladší a nejpůvabnější z nich, Zhinu, jakožto otloukánek, vlastní profesí nebeská švadlena, musela oblečky vydobýt zpět. No ale zamilovaný pasáček již šanci nepustil a za nerovných podmínek si vyjednal sňatek, který bzl plný lásky a štěstí. Ale boží rodina z romantického svazku nadšená nebyla a otec se rozhněval na neposlušnou dceru, které kvůli manželství se smrtelníkem nemohla tkát. A tak byla po čase Zhinu, v té době již šťastná maminka dvou pra-číňánků, odvedena zpět na nebesa. Zdrcenému Niulangovi se pomoci dostalo, a to znovu od dobrého volíka. Ten již stár věnoval svou kůži k posmrtnému vzužití. (berme si příklad a věnujme orgány) Z kůže vyrobené střevíce nesou Niulanga ke hvězdám, aby svou milovanou opět spatřil. Ale nebeská císařovna jedním švihem jehlicí do vlasů nepřejícně rozdělila oblohu na dvě poloviny a mezi milence postavila Mléčnou dráhu. (firma Orion tedy v reklamě trochu navádí) Nešťastný příběh ale nekončí úplně tragicky, protože na scénu přichází ještě dojaté straky= ženistky, které dokážou na obloze vybudovat most, po kterém se milenci mohou spojit a setkat. Ten most se dá ale použít jen jednou za rok. A to sice právě dneska, na svátek Qi Xi (Noc sedmiček) tedy sedmý den sedmého měsíce lunárního kalendáře.
Až se trochu vyjasní, koukněte se na nebe a celý příběh tam najdete (skoro) navždy vepsaný. Vega, to je vroucně čekající Zhinu, odtržená svou přísnou rodinou. A hvězda, které se prý říká Beta-Aquilae je její milující manžel, který nenávidí Mléčnou dráhu.
Protože se ke svátku nepojí nějaké dobře zpeněžitelné atributy, tak jako k dnes mnohem populárnějšímu "cizineckému" Valentýnu, a znečištěná obloha už nenabízí tak romantickou podívanou, 2 000 let starý svátek si musíte oslavit v Číně oslavit spíš jen tak sami pro sebe. (jestli odoláte party pro nezadané v Šanghaji, vstup 600,-kč) Ale není si s někým milým povídat o hvězdách pod hvězdami taky báječná oslava? A pak máte celý rok (2007: 19.8.) na to, aby to příští rok bylo nejmíň tak opravdové a krásné. Třeba máte mezi sebou taky Mléčnou (nebo pivní, pracovní, psychickou, sexuální…) brázdu a každého mostu je třeba využít, než se zase na rok rozpadne.
ahoj Cara
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama