Mandát

7. srpna 2006 v 20:50 | Cara
Tian ming (nebe - osud) znamená oprávněnost vlády z vůle Nebes. Čínské neosobní božstvo prostě vybere nejvhodnějšího a nejmorálnějšího vládce. Řekl vládce. (poprvé v 11. stol. př. n.l.)
Existuje jenom jedno nebe a tak může mít mandát svěřen jen jedinému vladaři. Vůle nebes je dostatečným důvodem mu věřit. Ten si může podvádět, blbnout, jezdit rychle, být imunní a vůbec dělat, co se mu zachce. Ale musí počítat s tím, že Nebesa to vidí a dovolí lidem ho vyměnit za takového, který se Nebesům více zalíbí. Nemorální vladař je totiž v čínské politické filozofii něco jako nezvedený otec, který selhává jako hlava rodiny.
Když se poslední císař dynastie Ming oběsil na stromě, který stále stojí v zahradě zvané Jingshan (doporučuji turistům, vstup jen 2 yuany!) za Zakázaným městem, bylo jasné, že Nebesa musela uvolnit cestu pro z Mandžuska příchozí Qing. Dynastie Qing prošustrovala svůj mandát během 2. pol. 19. století, když nechala z největší říše světa udělat trhačku. Když se mladičký Pu Yi ocitl díky hře historie na trůnu a hned zas z trůnu dole, moc toho vykonat nemohl, neboť neměl díky převratným posunům ve společnosti mandát vládnout. Když se roku 1949 v Číně chopili moci komunisté, mnoho lidí si oddechlo, že v zemi opět nastane nenarušovaná vláda pověřená Nebesy. Komunisté získali svůj mandát porážkou Kuomintangu. Císařství sice patřilo minulosti, ale Mao a ostatní neomezené vlády používali v duchu totalitního státu dál. V roce 1976 zemřeli Mao i Chou Enlai a nebesa se zahněvala a poslala na Čínu ničivé zemětřesení. Těžko si představit, co by musela provést současná čínská garnitura, aby ztratila mandát. Změna vládců tedy nepotřebovala složité vysvětlování. Nebesa nás dosadila a my budeme vykonávat jejich (?) vůli.
Někdy, když v rádiu poslouchám zprávy o povolebním vývoji u nás, přemýšlím o mandátu Nebes propůjčeném morálně způsobilému vládci. U nás ospravedlňujeme, neboli legitimujeme, vládnutí vůlí lidu, který si demokraticky volí své reprezentanty. Copak jsme si to vybrali? Ještěže leží Česko v tektonicky klidné oblasti a na povodně už jsme si zvykli...
Zdroj: http://en.wikipedia.org
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 11. srpna 2006 v 10:01 | Reagovat

Čáro, tys mi otevřel oči! Povolební situace vznikla přece tím, že se u nás ještě neprosadila vůle nebes, ale zatim jenom vůl z nebes, resp. několik. Jeden z nich říkal před volbami něco o Marsu. Odkud přišli ti ostatní je zatím neznámo... Zdar Martin

2 serafX serafX | Web | 16. května 2008 v 19:57 | Reagovat

Čínské neosobní božstvo, zajímavé pojmenování Nefritového císaře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama