Bozhou

23. února 2008 v 15:32 | Čára
Světácky se zbavím nudle s parametry cikánské šály a chystám se k dalšímu šťouchu, dokud je ulice trochu volná. V mnoha vrstvách oblečení, tlustých jako chlupaté plátno na stolečku, nejsem moc obratný a s majitelem podniku prohrávám. Několikrát odmítnu několik cigaret a odpovím na obvyklé otázky. Při třetí v pořadí (Kolik měsíčně vyděláváte?) hbitě zasáhne můj kamarád a hostitel Zhu Minghe (v naší rodině znám pod jménem Jirka) a elegantně se vyhne odpovědi i neslušnosti neodpovědět. Je těsně po Čínském novém roku a ulice se plní studenty i pracujícími, kteří se užívají pár dní volna s rodinami, které dlouho neviděli. Někteří můj původ odhadují na provincii Xinjiang v západní Číně, jiní do Ruska a všichni se smějí. Já nejvíc, protože jsem ve městě Bozhou.
Asi stoosmdesátitisícové město na severu jedné z nejchudších provincií Číny, Anhui, jsem si oblíbil během svých dvou návštěv. Výborné hovězí, věhlasná kořalka Gujing a přirozeně přívětiví lidé. Několik starých budov, mezi nimiž stojí za turistickou pozornost hlavně tzv. Huaxi Lou, kde jsou do fasád i dřeva vyřezány scény z čínské historie, i tradiční uličky určitě nestačí, aby se město dostalo do Fischerova katalogu. Někdy mě trochu mrzí, že tuhle velmi dobře skrytou perlu neznají ani Číňané, které pak rád poučuji. V bohaté historii města se totiž objevuje několik velkých rodáků, kteří dávají naději, že se v Bozhou narodí i další velikáni. Asi znáte mudrce Lao'C (je tak slavný, že je rodákem i v dalších městech). Asi neznáte reka z období tří říší Cao Cao 曹操. Tento nelítostný vojevůdce a podle mnohých sympatický diktátor státu Wei proslul mnoha kousky a prohlášeními (např. "Než riskovat, aby mi svět ukřivdil, raději ukřivdím já světu.") V jednom parku na předměstí má hrobku - travnatý kopeček. Nejvíce se o něm určitě dozvíte z románu Tři říše, pod anglickým názvem Romance of Three Kingdoms volně dostupný. Cao Cao nechal zabít dalšího muže z Bozhou - lékaře Hua Tuo 华佗, který jako první na světě sebral odvahu a při operaci použil umrtvení. Jeho muzeum, s ještě méně udržovanou zahrádkou, se snad někdy dočká vylepšení.
Co je ale v Bozhou opravdu k vidění dnes? Je to myslím hlavně největší burza s produkty tradiční čínské medicíny na světě (a jestli ne, tak o žádné jiné nevím). Cestou na nádraží vás tu vyhodí MHD a pak už můžete vstoupit do dvou pater pokladů, kde se v umouněném šeru sjednávají obchody za statisíce. Od lidských placent, sušených mravenců (obr.) až po rostlinky s vysokých hor je tady k vidění mnoho. Jenom pouhou přítomností mě přešla škytavka i hlad. Desítky druhů hub, mořských živočichů a suchých plazů (obr.) mi připomnělo pionýrské doby sběru léčivých rostlin i pohádky o čarodějnicích temných lesů. Ceny zde možná budou nižší než na amerických e-shopech (nevím, když nekupuji, neptám se) a tak se šikovní obchodníci třeba do Bozhou někdy podívají, a uvidí Čínu bez pozlátek a dusna masové turistiky. (zdroj: Wikipedia)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Oli Oli | 1. března 2008 v 16:36 | Reagovat

A jak vlastně funguje kouzlo sušeného hada?

2 Cara Cara | E-mail | 2. března 2008 v 11:21 | Reagovat

Haha, opatrně ho napumpuješ pěnou z medvědí žluče a necháš udit v cigaretovém kouři 11,5 hodiny. Pak ho nakrájíš na chuťovky a druhý den se budeš plazit ladně jako kobra a syčet jako papiňák. O vedlejších účincích se poraď se svým lékařem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama