Život na ulici

15. února 2008 v 20:56 | Čára
V tomto příspěvku bych Vás, drazí čtenáři, upozornil na dokumentární film, dosud nepublikovaný, prostě nazvaný ČLR, prov. Jiangsu, Nanjing, ulice Rehe, okolí chrámu Jinghai, 6.9. 2007, 9:45 (koprodukce ČR/ČLR, 2007)
Na poměrně krátkém prostoru se kolektiv autora a jeho půjčeného fotoaparátu snaží postihnout život v jeho barevnosti ( vezměte si třeba růžový obleček ženy pohupující se do rytmu) a komplexity fenoménu volného času v dnešní Číně. Úvodní sekvence patří krátkému pohledu do světa bojových umění a autor se v ní metaforicky a s trochou nostalgie dívá do starých dobrých časů klasické Číny. Tajči a další formy pěstování těla i mysli jsou v čínských ulicích běžné jako u nás promo-akce mobilních operátorů a když si přivstanete, uvidíte mnohem víc.
Do živé reality nás mrští část druhá, pracovně nazvaná taneční. Navzdory tomu, že pouliční taneční kurzy bez mistrů a rukaviček (bílé nosí v Číně pouze mistři šoféři autobusů, zametačky dálnic apod.) se konají hlavně po večeři, se autorovi podařilo zachytit tento jev i v dopoledních hodinách. Hudební doprovod, linoucí se jako nitka celým filmem, patří k vrcholům díla. Nervozita frekventantů není patrná, možná díky již relativně vyššímu věku.
Srpnové LOH nechybí ve skoro žádném pojednání o současnosti ČLR a ani tento snímek nechce býti žlutou pandou. Není náhodou, že se hry účastní muž a žena, (v bílém, bez chrupu) symbolizuje to stále se zvyšující rovnoprávnost všech pohlaví. Výsledek, a vlastně ani průběh, klání není bohužel znám. Pálky na badminton patří jako standardní výbava do každého čínského obchůdku, bistra i domácnosti a každá volná chvilka, neslouží-li ke šlofíčku, se dá využít ke hraní.
Snímek, natočený bez jediného střihu (!), uzavírá krátká studie "outdoorového" ekonomického života. Díky nízkému rozpočtu se tam nevešla ta legální část, ale třeba se to povede někdy v dalších pokračováních. Zboží na tomto trhu není asi třeba příliš představovat, znáte ho z poutí, tržnic a jiných království levných blbinek a trotlovin.
Během filmu nebylo zabito, mučeno ani z práce propuštěno jediné zvíře, až na komára, který se, nedbaje vedra snažil narušit průběh natáčení. Nízkou kvalitu záznamu jistě drahému divákovi nahradí ještě nižší kvalita režie.
V Číně je ulice místem živoucím, určeným k žití a života plným a někdy si výletník víc vychutná tohle živé divadélko, než některá muzea "menšího významu" či plastové pomníky nikoho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ozzy Ozzy | 17. února 2008 v 19:04 | Reagovat

To je fajn, že si resuscitoval tenhle blog, jen tak dal. Obzvlášť se těším na srpnové příspěvky. ..... i ta režije byla opravdu na slušné úrovni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama