Březen 2008

Skandální odhalení

30. března 2008 v 16:22 | Čára
Fotky by si člověk měl prohlížet v klidu a pozorně. Pak se mu totiž nemůže stát taková nepříjemná a ošemetná věc, která se stala mě. Tahle fotka je vyfocená poblíž Sunjatsenova mauzolea v Nankingu. Je to místo vysoce ceněné a zhusta (jak jinak) navštěvované vlasteneckými turisty. Na jeho politické "správnosti" se dokonce shodnou na obou březích Tchajwanské úžiny a další jeho zajímavostí je, že sochy lemující strmé schodiště k hrobce navrhnul český sochař B. Kočí.
Vousy se mi zakroutily, když jsem na fotografii poznal člověka, kterého dlouho znám a zažil jsem s ním mnoho dobrého. Petěrko vždycky říkal, že cestování člověka změní. Nečekal jsem však, že jeho změní až tolik. Pevný (na rozdíl od zajímavých botiček) pohled a tulácká hůl jeho oblíbené značky Darmošlapka, kterou jsem mu koupil k narozeninám v žebráckých potřebách ho ale prozradili. Rád snil o nějaké práci v zahraničí, nejlépe mezi lidmi a na čerstvém vzduchu. Jak vidíte, možná překvapení čtenáři, tohle se mu daří. Rád čtu jeho bakalářskou práci o odpadovém hospodářství a mám ještě větší radost, že touto cestou jde i v praxi. Život je ale pestrý jako jeho vesele kostkované kalhoty a Petěrko se třeba vrátí opět úplně jiný...

Biograf Čína

16. března 2008 v 15:17 | Čára
Než bych se pokoušel napodobovat styl filmových kritiků a směsí originálních parafrází a odkazů se snažil vystihnout podstatu podstaty, tak Vám, vážení čtenáři, normálně napíšu o pár čínských filmech, které jsem viděl a které se mi z různých důvodů líbili. Zkusil jsem najít filmy aspoň trochu k sehnání, nebo aspoň známé u nás, aby jste měli šanci.
Tian xia wu zei / World without thieves - Svět bez zlodějů je napínavý příběh o souboji zlodějů o peníze prostého tibetského chlapce na cestě do města. Film je přiměřeně vtipný a skoro celý se odehrává ve vlaku, za jehož okny jsou hory Tibetu. Kung-fu scény nepřesahují 10% metráže a zázračných zákroků spravedlivých tam taky není neúnosné množství. Jsou tam vidět dva velmi dobří herci, hvězda Andy Lau a můj velký oblíbenec Ge You.
Balzac a švadlenka - Neobyčejně povedený film, který je o osudech dvou kamarádů - studentů, kteří museli během kulturní revoluce jezdit do vesnic a poučit se od rolníků, jak žít. Film stojí vidět už jen kvůli krásné krajině a velmi autentické výpravě, tyhle hory jsou v provincii Sečuán.
Žít - To live / Huo zhe - Skoro jediný mezinárodně známý režisér z ČLR, Zhang Yimou natočil asi 16 filmů velmi různých témat, kvality a zpracování. Jedním z nich, který se kvůli cenzuře dodnes nedá v Číně běžně sehnat, je kronika pohnuté části 20. století ukázaná na osudu jedné rodiny. Uvidíte tam papírové stínové divadlo, jak mahjong dělá chudáky, absurditu maovské Číny a krásnou Gong Li, dlouholetou partnerku zmíněného režiséra ( pak ji vyměnil za jinou, mladší, taky krasavici)
Sbohem má konkubíno / Farewell my concubine - Je krásná a krutá kronika 20. století v Číně a celá se točí kolem Pekingské opery. Od krutého výcviku malých budoucích herců až po neuvěřitelné pokořování osobnosti během 60. let přes spoustu velkých scén na jevišti, šatně, nevěstinci, ulici atd.
Přidat můžu ještě spoustu dalších pseudo-historických příběhů (Klan létajících dýk), komedií (jako třeba tu o panu Čaovi, snad s názvem Hotel Štěstí, a akčních smrští, ale nechme to na jindy. I filmů z Číny, které se objevují na festivalech přibývá a třeba se jich víc dostane až k nám.

Čínské tetování

2. března 2008 v 11:30 | Čára
"Když umíte čínsky, to máte určitě nějaké čínské tetování, že?"
neznámá dívka při společenském rozhovoru se mnou, myšleno vážně
Nedávno mě v baru oslovil člověk, který se potřeboval ujistit, že to, co nosí na předloktí, není nic nemravného ani nesmyslného. Nebylo, byl to vskutku tygr, znamení čínského zvěrokruhu a jeho nositel se asi narodil v roce 1974, jak se dá lehce ze znamení vykoukat. To jiný maník, jehož "kérku" jsem viděl jen na fotce, měl na paži napsáno 17. 10. 1998. Zajímavé. Proč ne…
Móda čínských nápisů na různých částech těla se šíří kyrilovskou rychlostí. Určitě ale ne z Číny, ale spíš z USA. 纹身 [wen2 shen1] je čínský výraz pro tetování, doslova linkované tělo. V Číně tradičně jeho nositele zařazuje do nějaké mafie či gangu, i když v posledních letech přibývá i těch "kulturně bezvýznamných" tedy pouze ozdobných. Ale naprostá většina jsou obrázky a symboly, ne nápisy.
"Mystický orient" je populární obecně a není se co divit, že vzhledově přitažlivé čínské znakové písmo stále častěji vykukuje zpod triček, kalhot atd. Teď ale jak mít svou vysněnou ozdobu a zároveň nebýt za volíka?
- znaky mají mnoho významů a ne vše se dá snadno a jednoznačně přeložit, rozvažujte
- nemíchejte tradiční a zjednodušené znaky
- pokud neumíte čínsky, nevytvářejte sami slova z více znaků, tak vznikají ty největší kopance
- čínština není v tetovacích salonech příliš rozšířená a znaky v jejich nabídce jsou většinou kopie kopií z neznámého originálu. Oni znak nepíšou, ale kreslí a některé tahy mohou nechtěně zkazit, nebo znak obrátit, tak vynikají ještě větší kopance
- pro mnoho západních jmen existuje ustálený přepis, koukněte se třeba sem
Hanzi Smatter je místo, kde se přehmaty, překlepy, předsudky a polopravdy ohledně čínských i japonských (nejenom) znaků snaží vysvětlit odborník, navíc ještě docela vtipně. Pošlete-li mu fotku svého kusu kůže s milovaným obrázkem, je možné, že vám prostřednictvím stránek odpoví a řekne, co na těle nosíte a říkáte o sobě světu. Bojíte se? Dobře vám tak.