Biograf Čína

16. března 2008 v 15:17 | Čára
Než bych se pokoušel napodobovat styl filmových kritiků a směsí originálních parafrází a odkazů se snažil vystihnout podstatu podstaty, tak Vám, vážení čtenáři, normálně napíšu o pár čínských filmech, které jsem viděl a které se mi z různých důvodů líbili. Zkusil jsem najít filmy aspoň trochu k sehnání, nebo aspoň známé u nás, aby jste měli šanci.
Tian xia wu zei / World without thieves - Svět bez zlodějů je napínavý příběh o souboji zlodějů o peníze prostého tibetského chlapce na cestě do města. Film je přiměřeně vtipný a skoro celý se odehrává ve vlaku, za jehož okny jsou hory Tibetu. Kung-fu scény nepřesahují 10% metráže a zázračných zákroků spravedlivých tam taky není neúnosné množství. Jsou tam vidět dva velmi dobří herci, hvězda Andy Lau a můj velký oblíbenec Ge You.
Balzac a švadlenka - Neobyčejně povedený film, který je o osudech dvou kamarádů - studentů, kteří museli během kulturní revoluce jezdit do vesnic a poučit se od rolníků, jak žít. Film stojí vidět už jen kvůli krásné krajině a velmi autentické výpravě, tyhle hory jsou v provincii Sečuán.
Žít - To live / Huo zhe - Skoro jediný mezinárodně známý režisér z ČLR, Zhang Yimou natočil asi 16 filmů velmi různých témat, kvality a zpracování. Jedním z nich, který se kvůli cenzuře dodnes nedá v Číně běžně sehnat, je kronika pohnuté části 20. století ukázaná na osudu jedné rodiny. Uvidíte tam papírové stínové divadlo, jak mahjong dělá chudáky, absurditu maovské Číny a krásnou Gong Li, dlouholetou partnerku zmíněného režiséra ( pak ji vyměnil za jinou, mladší, taky krasavici)
Sbohem má konkubíno / Farewell my concubine - Je krásná a krutá kronika 20. století v Číně a celá se točí kolem Pekingské opery. Od krutého výcviku malých budoucích herců až po neuvěřitelné pokořování osobnosti během 60. let přes spoustu velkých scén na jevišti, šatně, nevěstinci, ulici atd.
Přidat můžu ještě spoustu dalších pseudo-historických příběhů (Klan létajících dýk), komedií (jako třeba tu o panu Čaovi, snad s názvem Hotel Štěstí, a akčních smrští, ale nechme to na jindy. I filmů z Číny, které se objevují na festivalech přibývá a třeba se jich víc dostane až k nám.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Čína Čína | Web | 26. dubna 2008 v 17:45 | Reagovat

Čínské filmy.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama