Svátek kulatého koláčku

13. září 2008 v 23:59 | Čára
Zítra bude Měsíc kulatý a možná i poněkud nesvůj, jak ho budou s odbivem a melancholií pozorovat miliony lidí na východní polozeměkouli. Je totiž Svátek středu podzimu (v lunárním kalendáři je podzim už v létě), jeden z větších svátků v Číně, ale i v přilehlých končinách. Ideální oslavu je dobré zahájit v supermarketu, kde si nahmatáte nejlepší měsíční koláček, hlavní a většinou jediné slavidlo. Uvnitř koláčku, suchého jako pouštní humor, se dá najít mnoho pasty z dobrůtek, které nabízejí okolní zahrádky a políčka. Drcená lotosová semínka, burské oříšky, datlíky i bobíky, čeho je libo.
Když jsem tuhle pochoutku dostal k snědku poprvé, s radostí jsem si myslel, že je to oslava svátku ledního hokeje, protože koláček svou váhou dost připomíná puk. Náplň je opravdu naplňující a těsto poctivé. Na horní straně se někdy může objevit znak 壽 (šou) který se objevuje skoro všude a tak ho možná znáte a znamená dlouhověkost. Zároveň asi slouží i jako údaj o minimální trvanlivosti, jednou jsem jedl podzimní koláček na Velikonoce. Koláček je samozřejmě kulatý a kulaté v Číně znamená jednotu, spojení, dobro, domov. A tak může člověk tesknoucí po domově aspon na chvilku ulevit srdíčku a pokochat se kulatostí Měsíce, na který se ve stejný moment odjinud dívají jeho blízcí.
Tenhle svátek se slaví už pár tisíc let a jeden šikovný básník, Su Shi z dynastie Song, pro tenhle vyjímečný svátek vybral vyjímečná slova:
"Popíjím víno a těším se z Měsíce, v ruce držím číši a ptám se temných nebes, odkdy ten zářivý Měsíc existuje... Dívám se vzhůru na Měsíc a nemohu se ubránit tanci, jak by mohlo být v nebi tak dobře jako mezi lidmi?
Měsíční svit se přesunul ke krásnému pavilonu a nízko zešikma září skrz vyřezávané okno. Svítí dovnitř na člověka, který je smutný z loučení, a nedopřává mu klidného spánku. Měsíc přece nemá důvod chovat nenávist vůči lidem, ale proč je, když se lidé loučí, vždy tak kulatý? Lidský život je plný smutků a radostí. Nemůžeme se stále jen radovat ze společných setkání. A stejně tak Měsíc je někdy za mraky, někdy jasně vidět, někdy je v úplňku a někdy v novu, menůže být každou noc tak kulatý a jasný. Na světě není dokonalých věcí. Přesto ale doufám, že budeme všichni šťastně žít až do pozdního stáří a v tisíc li vzdálené zemi společně obdivovat krásu jasného Měsíce."
( básnička Svátek středu podzimu z knížky Čítanka staročínských textů v překladu Jakuba Vykoukala)
Tak vidíte. Tedy uvidíme zítra, bude-li dobře vidět. Ve večerce sice měsíční koláčky většinou nejsou k mání, ale česká varianta oslavy v podobě nakládaného hermelínu se určitě povede!
Čára
(obrázek z health.dayoo.com, děkuji)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ajinka ajinka | Web | 14. září 2008 v 0:06 | Reagovat

ahojky máš krásný zahlávíčko...

jsem na tvém blogísku už po 3.a tedkon bych ti chtěla říct

PROSÍM chtěla bych se s tebou spřátelit mrkni na blogísek a napiš co chceš za cenku

děkuju

2 Oli Oli | 17. září 2008 v 22:10 | Reagovat

Myslím, že jsem ty puky taky baštila a bylo v nich něco jako marmeláda :-). Možná z buráků.

Jo, máš vzorek?

3 Kysa Kysa | 22. září 2008 v 9:49 | Reagovat

V ruce sice nedrzim cisi, ale taky by me docela zajimalo, odkdy ten zarivy Mesic existuje... Myslim, ze v nebi rozhodne nemuze byt tak dobre jako mezi lidmi!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama