Taipei 101

18. září 2008 v 23:08 | Čára
Sto jedna je konec PSČ, když se píše do centra Taipeje, hlavního města Taiwanu. 101 je číslo, které má představovat dokonalost, něco dokonce lepšího než 100. 101 je čínsky Yi-ling-yi. 101 pater kanceláří, center, sálů atd. je naskládáno v osmi (šťastné číslo) segmentech, zvenku jasně připomínající části bambusového kmene. 101 je hlavní dominantou taipejského centra a stále ještě nejvyšší budovou světa.
60 km/h není rychlost extrémně vysoká, přesto to stačí výtahu v 101 (zn. Toshiba, stál 2 mil USD), aby byl s přehledem i bez dopinku nejrychlejším mezi výtahy. Zvláštní, že dolů může jet jenom 35 km/h. Cesta v něm patří k celkovému zážitku cesty do nebe. Když se za 200 kč vyvezete do vyhlídkových prostor v 89. patře, nezapomeňte nechat všechno pití dole, jinak vás nepustí do výtahu. Rovněž nebuďte líní vyběhnout 3 patra na venkovní vyhlídku, kterou jsem si zamiloval hlavně protože je to jedno z mála míst v Taipeji, kde je ticho a klid.
Na druhém konci, tedy v přízemním nákupním centru si zase nezapomeňte dát steak dělaný na veliké nerezové plotýnce přímo pod vaší slintající pusinkou. Pro fanoušky Sisyfa je pak skvělou podívanou osmset-tunová železná koule (kopie dodává firma FaCH) spící pod střechou tohoto úctyhodného domu, aby zvýšila jeho stabilitu.
Nechat na sebe působit tak výjimečnou stavbu ve vás možná vzbudí mnoho podnětných myšlenek i pocitů. Jestli tam mají schůzi nájemníků, kolik je daň z nemovitosti a jestli třeba někdy chceme a budeme mít něco podobného u nás.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 xpxbrps xpxbrps | E-mail | Web | 9. května 2009 v 3:20 | Reagovat

UUec9N  <a href="http://jtnslrazqotg.com/">jtnslrazqotg</a>, [url=http://rcdijgejbgai.com/]rcdijgejbgai[/url], [link=http://ttucadficfpk.com/]ttucadficfpk[/link], http://oexqfusaufop.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama